english

Za poznáním

Úvod / Tipy v okolí / Za poznáním

Království soli

Chcete se dozvědět jak se zrodilo Slaný? Jak dostalo své jméno a co pro město Slaný znamená sůl?  
Ve Vlastivědném muzeu se dozvíte mnohem víc ... jak to bylo s pověstí o nalezení slaného pramene, kudy vedla solná stezka, jestli se zde někdy sůl těžila, to vše je spolu se solnými krystaly, největší světovou expozicí slánek (více než 4500 exponátů z celého světa) či vanami původních slánských lázní k vidění přímo na náměstí naproti hotelu.  

Vzdálenost od hotelu: cca 100 m

VÍCE INFO

 

Boží hrob

Kapli, jenž je napodobeninou ústřední části jeruzalémské baziliky Božího hrobu nejdete pouhý kousek od Slaného. Krásnou procházkou tak objevíte stavbu, která je pokládána za nejstarší dochovanou památku tohoto typu v Česku.

Vzdálenost od hotelu: cca 2 km

VÍCE INFO

 

Kostel svatého Gotharda

Kostel svatého Gotharda je jedinečnou dominantou historického jádra a centrem místní římskokatolické farní správy. Je prohlášen kulturní památkou České republiky.

Vzdálenost od hotelu: 360 m

VÍCE INFO

 

Kostel Nejsvětější Trojice

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný. Kostel vznikl v letech 1581-1598, a to jako protestantský hřbitovní kostel - z té doby se dochoval presbytář, okna presbytáře, sakristie s fragmenty nástěnný maleb a dvě věže.

Vzdálenost od hotelu: 350 m

VÍCE INFO 

 

Kašna

Pískovcová kašna z roku 1825 (upravená roku 1873) je ozdobená lvími hlavami a stojí pod lipami na západní straně Masarykova náměstí. Stojí na místě původní kašny z roku 1529. Kašna byla restaurována roku 2006, při příležitosti návštěvy čtyř presidentů zemí visegrádské čtyřky. Tuto událost připomínají desky v jejích rozích.

Vzdálenost od hotelu: 50 m

VÍCE INFO 

 

Velvarská brána

Velvarská brána je součást bývalého středověkého opevnění města Slaný, jediná dochovaná brána ve městě. Stojí několik desítek kroků severně od historického Masarykova náměstí.

Vzdálenost od hotelu: 100 m

VÍCE INFO

 

Vlastivědné muzeum Slaný

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné.
Otevírací doba: út, čt, pá, so 9–16,  st 9–18,  ne, po Zavřeno

Vzdálenost od hotelu: 180 m

VÍCE INFO

 

Hvězdárna

Městská hvězdárna se nachází v blízkosti lesoparku Háje. Návštěvu v otevíracích hodinách není třeba předem objednávat.
Otvírací hodiny: září až březen 20 - 22hod, duben až srpen  21 - 23 hod

Vzdálenost od hotelu: 810 m

VÍCE INFO

 

Lesopark Háje

Lesopark patří ve Slaném k největším klidovým zónám. Většinu zeleně tvoří dubovohabrový les, který je oblíbeným místem procházek i relaxace. Kromě několika laviček se zde nachází i altán a menhir.

Vzdálenost od hotelu: 760 m

VÍCE INFO

 

Slánská hora

Nalézá se východně od města. Od roku 1984 probíhá Slánskou horou naučná stezka, nejnověji obnovená v roce 2008 v podobě 11 zastavení s informačními tabulemi. Nástup na stezku je poměrně nenápadně ukryt mezi domy na jihozápadním úpatí, v ulici Pod Horou. Od roku 2015 vede na vrchol via ferrata.

Vzdálenost od hotelu: 1 km

VÍCE INFO

 

Hornický skanzen Vinařice

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne.

Otevírací doba: denně 9–17Vzdálenost od hotelu: 12 km

VÍCE INFO

 

Zemědělské muzeum Hobšovice

Jedná se o muzeum převážně zemědělské techniky. Sbírka obsahuje staré motocykly, automobily a zemědělskou techniku z počátku 20. století.

Vzdálenost od hotelu: 8,8 km

VÍCE INFO

 

Peruc

O Peruci je první písemná zmínka již z roku 1170. S tímto místem je spojena pohádková pověst o knížeti Oldřichovi a Boženě. Můžete zde navštívit 31 m vysoký Oldřichův dub, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let a jezapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Nezapomeňte také navštívit Kostel sv. Petra a Pavla barokní se sochou sv. Jana z Nepomuku, zámek s rozsáhlým parkem a v neposlední řadě Muzeu České vesnice.

Vzdálenost od hotelu: 19 km

VÍCE INFO

 

Památník Lidice

Památník Lidice je památník na vyhlazení Lidic nacisty za druhé světové války. V prostorách se nachází i muzeum a galerie. V blízkosti stojí také pomník dětských obětí války.
Otevírací doba: Otevírací doba: denně 9–16

Vzdálenost od hotelu: 17 km

VÍCE INFO 

 

Třebíz

Obec Třebíz leží 8 km od města Slaný v nadmořské výšce 306 m. Je sídlem Národopisného muzea Slánska a díky výjimečně zachovalé zástavbě bylo jádro vsi v roce 1995 prohlášeno vesnickou památkovou rezervací.

Vzdálenost od hotelu: 9,3 km

VÍCE INFO 

 

Kamenný muž ... Menhir u Klobuk

Osamocený křemencový monolit stojí v polích severně u Klobuk při silnici do Peruce. Je vysoký 3,5 m a má hmotnost 5 tun. Býval prý obklopen šesti až dvanácti menšími kameny a nazýval se Pastýř se stádem. Podle lidové pověsti se prý při každém zvonění na kloboucké věži přibližuje o jeden krok blíže ke kostelu a až se dotkne věže, nastane soudný den

Vzdálenost od hotelu: 13,5 km

VÍCE INFO 

 

Čabárna

Přírodní vodní park Čabárna leží v těsné blízkosti Kladna a má rozlohu 3,5 ha. Jedná se o soustavu rybníků, která tvoří přírodní ekosystém na Týneckém potoce. V roce 1998 byl park prohlášen za významný krajinný prvek České republiky.
Otevírací doba: út, st, čt, pá, so, ne 8–19:30,  pondělí Zavřeno

Vzdálenost od hotelu: 10,5 km

VÍCE INFO  

 

Zoopark Zájezd

Zoopark je mini-zoo v obci Zájezd, asi 15 km od Slaného. Uvidíte zde několik druhů opic a poloopic, kočkovité šelmy i dravé ptáky.
Otevírací doba: po, út, st, čt, pá, so, ne 9–18

Vzdálenost od hotelu: 14,5 km

VÍCE INFO 

 

Ó Velvary, Velvary, kde jsou mé tolary ...

První zmínka o Velvarech je z roku 1282, za pozornost stojí především barokní morový mariánský obelisk z let 1716 až 1719 od Františka Tollingera, ale zajímavá je nepochybně i bývalá Panská hospoda, ke které se váže pověst o vzniku známé písně Ó, Velvary, ó, Velvary, kde jsou mé tolary. V těsném sousedství náměstí stojí gotický kostel sv. Kateřiny a nedaleko od něj hřbitovní kostel sv. Jiří.

VÍCE INFO

 

Další zajímavé informace a tipy na výlety zde: INFOCENTRUM SLANÝ

Hotel Hejtmanský dvůr v ve Slaném hodnocení